למה יותר ויותר נשים סובלות מפציעות ברגליים

גוף האשה

מקושת מטבעו, וכשנועלים נעלי עקב, החלק האחורי של הישבן עולה כלפי מעלה ומחריף את הקשת. כתוצאה מכך כל מרכז הכובד עובר קדימה, הגוף – באופן טבעי – גם מטה את עצמו קדימה, ונוצר חוסר איזון. בטווח הקצר זה לא מורגש, הגוף מסתגל לתנאים החדשים, אבל בטווח הארוך, מגיל 40 ומעלה, נשים משלמות את המחיר. [spacer height=\"5px\"]

ההשפעה של העקבים, כך מתברר, לא מתמצה בתחום כפות הרגליים בלבד. היא יכולה להיות מורגשת במקומות רבים בגוף – בשוקיים כואבות, בברכיים חורקות, בצוואר רגיש ובגב תפוס, עד כדי פריצות דיסק.
הנטייה של הכתפיים קדימה מגדילה את העקומה הטבעית בגב התחתון כדי לאזן את הגוף, וכך הלחץ בגב גובר וגורם לכאבים.עם הזמן יש לכך השפעה גם על החלקים הגבוהים יותר בעמוד השדרה, עד הצוואר. מכאן קטן המרחק בין כאבי גב כרוניים למיגרנות ולבעיות בדיסקים הבין־חולייתיים, המשפיעים על עצבוב הרגליים ומערכת השתן והמין.

ההגבהה גורמת לקיצור הרקמות הטבעיות של הגוף. הפרשי הזווית בין הרגל לעקב גורמים לכך שגיד אכילס, המחבר את שרירי השוק אל העקב, מתקצר עם הזמן. במקרים מסוימים נגרם גם קיצור של הרקמות בחלקים האחוריים של הברך ושל הירך, מה שפוגע בגמישותם של המפרקים. כל התופעות האלה מלוות בכאבים ובדלקות. גיד אכילס המתקצר מועד לדלקות, ובשל הזווית הגבוהה של העקב לעומת הבהונות, נגרם לחץ תמידי על ראשי עצמות המסרק בכף הרגל, תופעה שגורמת לדלקת גם שם.

פעילות גופנית מחזקת את שרירי הבטן ואת זוקפי הגב, האחראים ליציבה ולגמישות, וכך מקלה על הכאבים והפגיעות שגורמים העקבים. להלן שני תרגילים קלים לשחרור הגב התחתון ומזעור הנזק שבנעילת עקבים. מומלץ לבצע לפחות פעם ביום.

1. עמדו בפישוק קל כשהבטן אסופה פנימה. הניחו את כפות הידיים על הברכיים ואת הסנטר על החזה. תוך כדי קימור הגב התחתון, רדו למטה בברכיים כפופות בזווית של 45 מעלות. הזיזו את הישבן באטיות ימינה, המתינו כמה שניות והזיזו אותו שמאלה. חזרו על התרגיל כמה פעמים. שימו לב: לביצוע מתיחה גדולה יותר, יש להניח את כפות הידיים על הקרסוליים.

2. שבו ישיבת כובסת: חצי פישוק, הגב ישר, הברכיים כפופות, כפות הרגליים מונחות על הרצפה והישבן נוגע ברצפה. כופפו את הסנטר לכיוון החזה והניחו את המרפקים וכפות הידיים בין הברכיים. הישארו במצב הזה כמה רגעים.

ולסיכום, נסו לקצר את משך הזמן שבו אתן נועלות את נעלי העקב. במקרים שאתן יודעות מראש שלפניכן עמידה ממושכת או הליכה של יותר מחצי שעה, העדיפו אופציה חלופית. בשוק הנעליים קיים היום מגוון רחב של נעלי נוחות אפנתיות, שחלקן אף אוחזות בעקבים לא נמוכים כלל. הן אמנם לא ”מושלמות אורתופדית” כמו נעלי התעמלות, אבל בהחלט מהוות פשרה בריאה לעתות מצוקה.